Marka, pazarlama, araştırma, medya, iletişim, dijital fikirler

Kategori Dijital, İletişim / Medya, Pazarlama

İçerik pazarlamasına başlamanın en temel kuralı 5 N 1 K

Gazeteciliğin en temel kurallarından biridir 5 N 1K. Tüm gazetecilik öğrencilerine öğretilir. İyi haberin hikayesinin temelini oluşturur: Ne, nerede, ne zaman, neden, nasıl ve kim.

Bu kural, haberi doğru şekilde okura vermeye yardımcı olurken, aynı zamanda haberin ilgi çekici bir hikayeye dönüşmesini sağlar.

İyi gazetecilik gibi iyi içerik da bu temel kuraldan hareket eder. Özellikle çevirimiçi içerik stratejisi kendi değerlerinizden beslenen ama ulaşmak istediğiniz kitleye odaklanmış hikayeler gerektirir. Bu kural müşterilerinize, onların ihtiyaçlarına ve tercihlerine odaklanmanıza yardımcı olur.

İçerik stratejisi oluştururken neden sorusunun yanıtıyla başlamak gerekir.

  1. Neden bir içerik yaratmak zorundayız: Amacımız ve hedefimiz nedir?Yeni müşteri mi çekmek istiyoruz? Şirketimizle ya da kendimizle ilgili farkındalık mı yaratmak istiyoruz? Çevirimiçinde daha fazla bilgi paylaşarak insanların bize daha kolay ulaşmaları nı mı sağlalamak istiyoruz? Networkümüzü büyütmek ve hakkımızda daha fazla konuşulmasını mı sağlamak istiyoruz?
  2. Biz kimiz? İçeriğimizin besleneceği değerlerimiz nelerdir? İçeriğimizi kimlerin okumasını istiyoruz. Kime ulaşmak istiyoruz. İdeal müşteri ya da izleyenlerimizin kimlerden oluşmasını istiyoruz? Bu kişiler çevirimiçindeyken zamanlarını nerede geçiriyorlar? Hangi profilden insanlar? Ne istiyorlar? Bunların bizinle ilgili ne yapmalarını istiyoruz?
  3. İçeriğimizin neyi elde etmesini istiyoruz? Yaratacağımız içeriğin kişileri nasıl etkilemesini istiyoruz?
  4. İçeriğimizi nasıl geliştireceğiz? İçeriği hangi süreçlerle yaratacağız?
  5. İçeriğimizi ne zaman oluşturacağız? Bir yayın takvimimiz var mı?
  6. İçeriğimizi nerede yayınlayacağız? Yarattığınız içeriğe nasıl erişilecek? İzleyenleriniz bunu nasıl paylaşacak?
İçerik pazarlamasına başlayacak kişilerin öncelikle bu sorulara yanıt bulması gerekir. Bu temel soruları yanıtladıktan sonra devamı daha kolay gelecektir.

BU YAZI İLE İLGİLİ YORUMUNUZ?