Marka, pazarlama, araştırma, medya, iletişim, dijital fikirler

Kategori Dijital, İletişim / Medya, Reklam / Yaratıcılık / Tasarım

Artık sokağa değil, dijitale hakim olan sandığa hakim oluyor

Sokağa hakim olan sandığa da hakim olur’ kuralı çoktan değişti. Artık dijitale, sosyal medyaya hakim olan sandığı alıyor. Kasım 2012’deki Amerikan Başkanlık seçimleri bunun en son örneklerinden birisiydi. Time dergisinin hazırladıgi ‘Seçim Özel Sayısı’nda Adam Sorensen şöyle diyordu: ‘Gürültülü bir savaş alanı olan modern başkanlık kampanyalarında, sosyal medya adaylara ve destekçilerine daha çok çirkefleşme olanağı sağlıyor. İğnelemeler Twitter mesajlarında hızla yer alıyor, destek cümleleri ise Facebook’ta çabucak yayılıyor.’ 

‘Bu sosyal networkler aynı zamanda adayların seçmenlere ilettikleri mesajı test etmesi için yeni olanaklar sağlıyor. Onların faydalı data toplamasını ve seçmenlerle iletişim kurmalarını sağlamanın yanısıra, gönüllüleri daha kolay organize etmek konusunda yeni yollar sunuyor. Amerikan yetişkin nüfusunun neredeyse yarısı sosyal paylaşım sitelerini kullanıyor. Barack Obama ve Mitt Romney ise buralarda oy toplamak için adeta savaşıyorlar.’ Time sosyal medyadaki çarpışmalar için birkaç çarpıcı örnek verirken kampanyaların sosyal medyada geniş kitleler tarafından takip edildiğini belirtiyor ve bu seçimlerde başka bir noktaya da dikkat çekiyordu: ‘Bu seçimlerde asıl odak noktası başkanlardan çok danışmanlardı.’

Romney’nin baş danışmanı ve baş stratejisti Eric Fehrnstrom ve Obama’nın uzun süredir çalıştığı siyasi danışman David Axelrod bu çatışmadaki en renkli taraflardı. Örneğin 3 Nisan’daki diyalog şöyle geçiyordu:

Eric.: @davidaxelrod David, Romney’nin MadMen zaman diliminde yaşadığını söylüyor. Yani işsizlik azken ve ekonomi büyürken mi demek istedin?

David A.: @EricFehm Hayır, Rusya bizim en büyük rakibimizken, patronlar kadınların sağlığı konusunda diktatörlük yapabilirken ve ‘Etch-a-Sketch’ politik stratejiden ziyade hala bir oyuncakken.

Peki sonuç ne oldu? 

Twitter’da (Kasım 2012 ortası) 23,5 milyon izleyeniyle, Facebook’ta 33,5 milyon kişinin beğendiği ve 2 milyondan fazla kişinin hakkında konuştuğu Obama seçimleri beklenenin aksine hiç zorlanmadan rahat bir şekilde kazandı.

Obama’nın rakibi Romney’nin sosyal medyadaki tablosu ise o tarihte şöyle idi: Facebook’ta 11,9 milyon beğenen, hakkında 1 milyon civarında kişi konuşuyor ve Twitter’da ancak 1,8 milyon izleyiciye ulaşabilmiş durumda.

‘BU KOLTUK DOLU’ 

2012 ABD baskanlik seçimlerinde, bazı unutulmayacak olaylar da yasandi. Bunlardan birisi ‘Boş Koltuk’ vakasıydı.

Clint Eastwood, Ağustos ayının son haftasında Cumhuriyetçi Parti’nin Ulusal Kongresinde Mitt Romney’i destekleyen bir konuşma yaptı. Clint Eastwood konusmasini yaparken yanında boş bir sandalye vardı. Eastwood sandalyede Obama oturuyormuş gibi onunla sohbet edercesine konuşmuş ve bu yolla Obama’nın başkanlık koltuğunu dolduramadığını da ima etmişti.

Eastwood’un esprileri Cumhuriyet’çilerden büyük alkış almıştı. Ancak Obama Easwood’un konuşması biterken başkanlık koltuğunda arkası dönük çekilmiş fotoğrafını Twitter’da yayınladı. Obama’nın resimle birlikte gönderdiği mesaj ise ‘This seat is taken’ (Bu koltuk dolu) idi. Bu tweet öylesine bir viral etki yarattı ki ve medyada o kadar yer aldı ki Cumhuriyet’çilerin kongre haberleri bu tweet’in gölgesinde kaybolup gitti.

BU YAZI İLE İLGİLİ YORUMUNUZ?