Marka, pazarlama, araştırma, medya, iletişim, dijital fikirler

Kategori Dijital, Reklam / Yaratıcılık / Tasarım, Yaşam

Hitler’in ruhu olsa dünya nasıl bir yer olurdu?

‘Sinema öğrencilerinin çektikleri çılgın reklam filminde Adolf Hitler çocukken hız yapan bir Mercedes’in altında kalıyor’

Adweek editörü David Gianatasio ‘Bir araba olsaydınız ve zamanda geri gidip Hitler’i öldürme imkanınız olsaydı bunu yapar mıydınız?’ diye soruyor. Ve kendi sorusunu yine kendisi yanıtlıyor: ‘Volkswagen olsaydınız cevabınız muhtemelen hayır olurdu; kendi babanızı öldürüp hiç yaratılmamış gibi tarihten silinmek istemezdiniz. Oysa C sınıfı bir Mercedes-Benz böyle bir zamansal paradokstan muzdarip olmayacaktır.’

Birkaç Alman sinema öğrencisinin tezleri için çektikleri iyi hazırlanmış ama tuhaf reklam parodisinde çocuk Adolf’un sonunu getiren de böyle bir Mercedes oluyor.

Avusturya’da Hitler’in memleketinde geçen 80 saniyelik filmde sürücüsüz bir otomobilin birçok çocuğu sıyırıp çocuk Adolf’u ezmesini izliyoruz. Öğrendiğimize göre aracın Collission Prevention Assist teknolojisi “tehlikeleri oluşmadan farkediyor” Okul çağındaki Adolf’un ileride asla Führer olamamak üzere kolları bacakları ‘svastika’ şeklinde yere yapıştığı son sahne özellikle akılda kalıcı.

Mercedes’in ana şirketi olan Daimler anlaşılabilir şekilde biraz kızmış durumda ve öğrencileri filmin şaka amaçlı olduğuna dair uyarılar eklemeye zorlamış. Çıkan tartışma filmin internette hızla yayılmasını sağlamış. Film 23-26 Ağustos 2013 arasındaki 3 günde YouTube’da 700.000 kez izlenmişken, ben bu yazıyı yazdığım sırada 2,5 milyon sınırına dayanmış durumdaydı.

Filmin gerçek bir otomotiv firmasının reklam filmi olarak lanse edilmesinden daha çok rahatsız edici noktası bence şiddetin kullanılması. İleride diktatör olacağı bilinse bile bir çocuğu ezmek bence her koşulda ahlakla bağdaşacak bir durum değil.

Filmi çeken Tobia Haase, Jan Mettler ve Lydia Lohse amaçlarının “Makinaların ruhu olsa ne olurdu?” sorusu üzerinden teknoloji ahlakını irdelemek olduğunu söylediler.

Acaba Hitlerin ruhu olsa dünya nerede olurdu?

Acaba diktatörlerin ruhu olsa dünya nasıl bir yer olurdu?

 

Kaynak: Adweek

BU YAZI İLE İLGİLİ YORUMUNUZ?